Doğal Nedir?

Doğal Nedir?

Doğal madde, doğada bulunan, yenilenebilen kaynaktan gelen ve yapısında hiç petrol bileşimi içermeyen maddedir.

Natural ürün tanımı daha çok gıdalar için yapılmış olmasına rağmen, kozmetik veya diğer ürünlerde kesin ifadelerle tanımlanmamıştır fakat natural bir ürünün neler içermesi ve neler içermemesi gerektiği kesin olarak tanımlanmıştır.

Kesin bir tanım olmamasına rağmen Amerika ve Avrupa’da Sağlık ve Tarım Bakanlıklarınca genel olarak doğal ürün tanımında elde ediliş metoduna dikkat çekilmektedir.

  • Elde edilmesinde en minimumda fiziksel işlem kullanılır.
  • Doğal yollardan biyolojik olarak veya basit ekstraksiyon metodlarıyla veya basit kimyasal işlemlerle elde edilir.

Sentetik olarak elde edilen madde hangi durumda kullanılabilir?

  • Alternatif olarak doğadan kolaylıkla bulunamayan madde olduğunda,
  • İnsan hayatını risk altına almadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlandığı taktirde kullanılabilir.

Yasaklanan maddeler;

  • İnsan hayatını risk altına aldığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış maddeler,
  • Sentetik silikon ve petrol bileşimleri,

Aşağıdaki maddelerin hiçbirisi kullanılmamalıdır:

Parabenler, Sodium Lauryl Sulfate, Petrolatum/Mineral Oil/Paraffin, Kimyasal Güneş Koruyucular (Avobenzone / Oxybenzone), Glycoller, Phthalatlar, Ethoxylated bileşikler, Ethanolaminler, Synthetic polymerler, Formaldehyde Donorleri (DMDM Hydantoin / Diazolidinyl Ureal / Methylisothiazolinone)

 

“Encyclopedia of Common Natural Ingredients” e göre natural ürün tanımı:

“Doğal ürün; bitki, hayvan veya mikrobiyal kaynaklardan elde edilirken öncelikle doğal fiziksel işlemler yoluyla veya asitlendirme, alkalileştirme, iyon değişimi, hidroliz ve tuz oluşumu ve fermantasyon gibi basit kimyasal reaksiyonlar yoluyla elde edilir. Bu kimyasal reaksiyonlar büyük ölçüde doğal madde kimyasal yapısını değiştirmemelidir.”

 

ORGANİK NEDİR?

Organik; pestisitler, sentetik gübre, kanalizasyon çamuru, genetiği değiştirilmiş organizmalar, ya da iyonizan radyasyon kullanılmadan yetiştirilen ürünlerdir. Hayvansal ürünler de ise et, yumurta ve süt ürünlerin elde edilmesinde antibiyotik veya büyüme hormonları kullanılmamış olmalıdır.

Organik & Doğal arasındaki fark nedir? "Doğal "  Organik kadar güvenli ve sağlıklı mı?

Ne yazık ki, doğal demek, organik kadar güvenli ve garantili ürün anlamına gelmez. "Doğal gıdalar" ın herhangi bir hormon, antibiyotik ya da yapay tatlar içermeyen gıdalar olduğu varsayılır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde doğal ürünler için kesin bir düzenleme olmadığı için üreticiler genellikle ağır işlenmiş maddeler içeren bileşenler üzerine bile "doğal" etiketi yerleştirebilmektedir.

Organik sertifikası en ağır düzenlenmiş sertifika sistemidir. Sadece organik sertifikası o ürünün hiçbir toksik sentetik pestisitler, zehirli sentetik herbisitler, kimyasal gübreler ve hiçbir antibiyotik veya büyüme hormonları kullanılmadığını garanti eder.

Organik sertifikaları ise üçüncü taraf müfettişleri tarafından yapılan titiz denetimlerle verilebilmektedir.

Son Blog Yazıları
Endorphina Bariyer Krem - Doğal Myrrh Ekstraktı

Endorphina Bariyer Krem - Doğal Myrrh Ekstraktı

Doğal Nedir?

Doğal Nedir?

Vazelin (Petroleum Jelly) Vücuttaki Etkileri

Vazelin (Petroleum Jelly) Vücuttaki Etkileri