Endorphina Bariyer Krem - Doğal Myrrh Ekstraktı

Endorphina Bariyer Krem - Doğal Myrrh Ekstraktı

Günümüzde modern tıp tedavide yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan bitkileri de kullanmaktadır. Bildiğimiz pekçok ilacın geliştirilmesinde bitkilerin kullanımı rehber olmuştur. Pekçok bitkinin tıbbi özelliklerini veren aktif bileşenlerinin kimyasal yapısı tayin edilmiş, izole edilmiş ve sentetik olarak ta üretilip kullanılmaya başlamıştır. İyi bildiğimiz ilaçlardan aspirinin ana bileşeni olan sitrik asit Akçaağaç söğüdü ve Çayır melikesi bitkilerinden izole edilmiştir. Kanser tedavisinde kullanılan Vincristine is Cezayir menekşesinden  izole edilmiştir. Morfin ve Kodein haşhaştan elde edilmektedir. Morfin halen sentetik ağrı kesici ilaçların yapılmasında standart olarak kullanılmaktadır.

Çeşitli şifalı bitkilerin tıpta kullanımı artarken, bitkilerin direk olarak tedavide kullanılması yönünde de eğilim sözkonusudur.

Bu nedenle, yüzyıllardır şifalı bitki olarak kullanılan ve yaraların temizlenmesinde kullanılan Mürrüsafi  bitkisi “Bariyer Krem”in formülasyonunda ana içerik olarak kullanıldı.

Mürrüsafi (Commiphora molmol); mür ağacının kabuğundan elde edilen bir reçinedir.

Kuran ve İncil’de adı geçen ve Romalılar zamanından bu yana şifalı etkilerinden dolayı insanoğlunun kullandığı en eski şifalı bitkilerden biridir (Madaus 1938).

İslam alimlerimizden Ibn-i Sina ve Hipokrat Mürrüsafiyi özellikte ciltte ve ağız dokusunda kullanımını önermişlerdir.

Günümüzde Avrupa Birliği ülkelerinde 30 yıldan daha fazla süredir kullanılmaktadır  (Madaus 1938, Moritz 1967, Braun 1968). Reçine olan bitki tentür olarak kullanılmaktadır (Todd 1967, Bradley 1992, Blumenthal 2000 (Commission E monograph dated 1987, BAnz Nr 193. 15.10.1987), ESCOP 2003, Barnes 2007, Ph. Eur. 2008).

Ancak Bariyer Kremde kullanılan Mürrüsafi reçinesini diğerlerinden ayrı kılan ekstratının alkol ile değil organik çözücülerle elde edilmiş olmasıdır.  Bu nedenle sözkonusu ekstratın elde edilişindeki farklılıktan dolayı Amerika Patent Ofisinden patentlidir. (Patent: Title of Invention: Composition for Treating Wounds and Method for Preparing Myrrh Extract 62151303 application file receipt 5 5 2015 NUREL-1101712) 

Mür tentürünün kullanım alanı ağız mukozasının ve cildin yaralanmaları ve iltihabi durumlarında kullanılmasıdır. (Bradley 1992, Hänsel 1992, ESCOP 2003, Barnes 2007).

Formülünde ayrıca Dünya Sağlık Örgütünün ciltte bariyer olarak önerdiği sadece 2 bileşenden biri olan Çinko oksit kullanılmıştır.

Söz konusu formülasyonu sayesinde, herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmadan,

uygulandıgı dokuyu hassaslastırmadan ve zarar vermeden ciltte bariyer etkisi oluşturmakta ve iyilesmeye destek olmaktadır.

 

Referanslar:

 

 1. Assessment report on Commiphora molmol Engler, gummi-resina, EMA/HMPC/96910/2010
 2. Ibni Sina, Ebu Ali’s (980-1037) ‘Kanun Fit Tıb’ (Canon Medicinae Avicenna).
 3. Prof. Dr. Muzaffer Baytop. Healing with the Plants in Turkey, 1999
 4. Kondrad Kail, ‘Advanced in herbal medicine-Methods of extraction and standardization’. ND, PA-C. 1988
 5. Pizzorno, J. and Murray M. eds. ‘Botanical Medicine-Modern Perspective’in Textbook of Natural Medicine. John Bastry College Pub. Seattle, Washington. III:BotMed. 1988.
 6. Blandrinm, M.F., Klocke, J.A et all. W.H. ‘Natural plant chemicals: sources of industrial and medicinal materials.’ Science. 228:1154-60. 1985
 7. Farnsworth, N.R., Akerele O. et all. Medicinal plants in therapy. Bull World Health Org. 63:965-81. 1985
 8. Tyler, V.E. Plight of plant-drug research in the U.S. today. Econ. Bot. 33:377-83. 1979

 

Endorphina Bariyer Krem

Endorphina Bariyer krem ciltte yararlı etkileri kanıtlanmış Mürrüsafi ekstraktı ve toksik olmayan bileşenlerden özel olarak formüle edilmiştir.

Endorphina Bariyer krem, ciltte bir bariyer oluşturarak cildin nemli kalmasına ve pH’ının korunmasına yardımcı olur. Bu konu özellikle cilt bütünlüğü bozulduğu zaman önemlidir. Bariyer krem ciltte bariyer oluşturarak vücut sıvısı sızıntıları ve sürtünmeden kaynaklanabilecek irritasyonlardan, ayrıca yara bakımı için kullanılan pansumandan yara etrafındaki sağlıklı dokunun korunmasına da yardımcı olur.

Endorphina Bariyer Krem hangi durumlarda kullanılır?

 

 • İdrar kaçırmalarından dolayı oluşabilecek irritasyonlardan cildin korunmasına yardımcı olur.
 • Sürtünmeden dolayı oluşabilecek hasarlardan cildin korunmasına yardımcı olur.
 • Sık yıkamadan dolayı oluşabilecek hasarlardan cildin korunmasına yardımcı olur.

 

Endorphina Bariyer Krem

 • Renklendirici veya kokulandırıcı içermez
 • Paraben içermez
 • Steroid içermez
 • Mineral yağlar içermez

Kullanımı: Kuru ve temiz cilde günde en az 3 kez uygulayın. Banyodan sonra tekrar kullanılmalıdır. Çocukların kullanımına uygundur.

Son Blog Yazıları
Endorphina Bariyer Krem - Doğal Myrrh Ekstraktı

Endorphina Bariyer Krem - Doğal Myrrh Ekstraktı

Doğal Nedir?

Doğal Nedir?

Vazelin (Petroleum Jelly) Vücuttaki Etkileri

Vazelin (Petroleum Jelly) Vücuttaki Etkileri